"Αγαπώ, φροντίζω, δρω καθαρίζοντας τον Πηνειό"

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 23 Απριλίου 2024

Στο πλαίσιο του project Ενεργώ για τον πλανήτη του Ι. Λαμπράκη και με το συνθημα: "Αγαπώ, φροντίζω, δρω καθαρίζοντας τον Πηνειό", 3 σχολεία (32ο Λάρισας, 31ο Λάρισας, 3ο Γιάννουλης) συνέρχονται για να αντιμετωπίσουν την πρόκληση της κλιματικής αλλαγής με δράσεις και αλληλεγγύη. Οι μαθητές επηρεασμένοι από τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στην πόλη μας αποφάσισαν να δράσουν.

Με συνθήματα και χορούς εξέφρασαν την αγάπη τους για τον Πηνειό και την αποφασιστικότητά τους να τον προστατέψουν. Μέσα από την ανταλλαγή εμπειριών μοιράστηκαν τις σκέψεις τους από την καταιγίδα Ντάνιελ, αναδεικνύοντας τη σημασία της προστασίας του περιβάλλοντος και της προετοιμασίας μας για ακραία καιρικά φαινόμενα. Με την υποστήριξη των αξιοτιμων αντιδημάρχων καθαριότητας και ανακύκλωσης,τεχνικών υπηρεσιών και πράσινου, αντιδημάρχου και διευθύνοντα συμβούλου της ΔΕΥΑΛ και της υπεύθυνης σχολικών δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας Λάρισας, οι μαθητές καθάρισαν την κοίτη του Πηνειού, αφήνοντας θετικό αποτύπωμα στην κοινότητα και αποδεικνύοντας ότι με κοινές προσπάθειες μπορούμε να φροντίσουμε και να προστατεύσουμε το περιβάλλον για ένα καλύτερο αύριο για όλους.

pin1

pin2