Η ΣΤ' και Ε' τάξη στα μονοπάτια του Κισσάβου

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 09 Απριλίου 2024

Στο πλαίσιο του προγράμματος "Ερευνώ για τον πλανήτη" οι μαθητές της Ε' και ΣΤ' τάξης πήραν μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Μονοπάτια της πέτρας και του δάσους". Ο υπεύθυνος του ΚΠΕ Κισσάβου-Ελασσόνας κ. Σπανός Κων/νος μας υποδέχτηκε στην Μελιβοία Κισσάβου και περιδιαβήκαμε το μονοπάτι που οδηγεί στην Άνω Σωτητίτσα. Μας ενημέρωσε για την αρχιτεκτονική της περιοχής, την χλωρίδα και την πανίδα, αλλά και για την αξία του νερού. Τα παιδιά συμμετείχαν σε δραστηριότητες με σκοπό την ανάπτυξη περιβαλλοντικής συνείδησης.

Η εκδρομή στον Κίσσαβο ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία για τους μαθητές, καθώς είχαν την ευκαιρία να περπατήσουν μέσα στο δάσος, να θαυμάσουν τις ομορφιές του και τον καταρράκτη και πέρασαν υπέροχα!

kissav0

kissav1