Ένα ταξίδι με τον Βάτραχο του θυμού

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 09 Απριλίου 2024

Στο σύγχρονο εκπαιδευτικό πλαίσιο, η διαχείριση των συναισθημάτων αποτελεί κρίσιμο κομμάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Είναι σημαντικό να διδάσκουμε στους μαθητές μας όχι μόνο την αναγνώριση των συναισθημάτων τους, αλλά και τον τρόπο αντιμετώπισής τους.

Στο πλαίσιο αυτό είχαμε τη χαρά το 6ο Νηπιαγωγείο σε συνεργασία με την Α΄τάξη του 32ου Δημοτικού Σχολείου να υποδεχτούμε τη συγγραφέα κ. Εύη Γίτσα. Μέσα από την πολύτιμη συζήτηση, αναδείξαμε τη σημασία των συναισθημάτων στη ζωή των μαθητών μας και τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να διαχειριστούν τα αρνητικά τους συναισθήματα.

Το βιβλίο "Ο βάτραχος και ο θυμός" αποτέλεσε μια εξαιρετική εισαγωγή για τους μικρούς μας μαθητές στον κόσμο των συναισθημάτων και της αυτορύθμισης. Μέσα από τις περιπέτειες του βατράχου, οι μαθητές έμαθαν τρόπους για να αντιμετωπίζουν τον θυμό τους και υιοθέτησαν το σύνθημα του βιβλίου: "Ό,τι με θυμώνει μες τη μέρα το πετάω στον αέρα"
thym1