Πανελλήνια Ημέρα Φιλοζωίας (4 Απριλίου)

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 09 Απριλίου 2024

Το Σχολείο μας είχε τη χαρά να υποδεχτεί την Κτηνίατρο και υποψήφια Διδάκτορα του ΑΠΘ, κ. Ευαγγελία Μούτου, στο πλαίσιο των δράσεων για την Πανελλήνια Ημέρα Φιλοζωίας (4 Απριλίου).

Η επίσκεψή της αποτέλεσε μια εξαιρετική ευκαιρία για τους μαθητές μας προκειμένου ενημερωθούν για τη βιοποικιλότητα και τις απειλές που υφίσταται, την ευζωια και τα δικαιώματα των ζώων καθώς και τις ελληνικές οργανώσεις που προστατευουν τη φύση και τα ζώα.

Η κτηνίατρος κ.Μούτου μοιράστηκε τις γνώσεις της με τους μαθητές των τάξεων Γ΄, Δ΄, Ε, ΣΤ΄, εξηγώντας τη σημασία της ημέρας αυτής και του ρόλου που πρέπει να διαδραματίζουμε για την προστασία των ζώων. Μέσα από πρακτικά παραδείγματα σε συνδυασμό με επιστημονική τεκμηρίωση προσαρμοσμένη στο γνωστικό επίπεδο των μαθητών, η κτηνίατρος κατάφερε να κερδίσει το ενδιαφέρον και την προσοχή τους δημιουργώντας ένα περιβάλλον που ενθάρρυνε τη συζήτηση και την ανταλλαγή απόψεων.

Η συγκεκριμένη δράση αποτέλεσε μια εμπειρία που θα μείνει αξέχαστη στους μαθητές μας, ενισχύοντας την ευαισθητοποίησή τους για τη φροντίδα των ζώων και την ανάγκη να συμβάλλουμε σαν κοινωνία στην προστασία τους.

Ευχαριστούμε την κ. Μούτου για την ενδιαφέρουσα εισήγησή της και τους μαθητές που συμμετείχαν με ενθουσιασμό και ενεργό τρόπο στην εκδήλωση.

ktin1

ktin2